пятница, 12 февраля 2016 г.

Конспект уроку з інформатики в 11 класі
Тема уроку: Основні поняття бази даних. СУБД.
Мета: дати учням поняття про бази даних, показати, де їх використовують в житті, навчити користуватися готовою базою даних; виховувати культуру роботи за комп’ютером, охайність та уважність під час роботи з різними типами об’єктів;           формувати інтерес до використання інформаційних технологій; розвивати інформаційну компетентність.
Обладнання: презентація з теми, картки з завданнями для гри, картки для практичної роботи з комп’ютером.

                                                     Хід уроку
І. Організаційний момент
Оголошення та запис теми уроку.

ІІ. Постановка проблеми
Вам потрібно купити білет на поїзд. Ви хочете замовити нижнє не бічне місце у плацкартному вагоні до певної станції на певну дату. Якби за таку роботу відповідав один касир, міг би він все це врахувати, враховуючи, що білети на цей поїзд продаються в різних містах, до різних станцій?
Що ж може допомогти в роботі касиру в цьому випадку?
Мозковий штурм
Очікувана відповідь – треба використати комп’ютер, зв’язаний з іншими комп’ютерами, які мають інформацію про всі місця в поїзді.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Людина отримує інформацію з перших хвилин життя. Більше того, сама людина, зокрема її генетичний код, є класичним прикладом інформації. Постійно перебуваючи в середовищі інформації, людство намагалося створити якусь систему для узагальнення, класифікації та систематизації даних. Всі ви погодитесь, що дуже зручно користуватися інформацією, якщо вона зібрана в одному місці, систематизована, зручна для використання. І саме бази даних є прикладом такої системи.

IV. Пояснення нового матеріалу
Пояснення ведеться з паралельною демонстрацією презентації, по ходу учні складають в зошитах опорний конспект, записують основні поняття з теми.
Пояснення матеріалу ведеться за планом:
1.     Означення бази даних, систем управління базами даних.
2.     Класифікація баз даних.
3.     Алгоритм включення програми Microsoft Access.
4.     Об’єкти реляційної бази даних
5.     Ключове поле
6.     Типи даних в базах даних
7.     Етапи створення бази даних
8.     Основні об’єкти СУБД
9.     Інтерфейс програми Microsoft Access
10.                 Навігація програмою Microsoft Access
Обсяги повідомлень, які накопичує людство, невпинно зростають. А зберігання великих обсягів інформації виправдано тільки за умови, якщо пошук потрібних даних здійснюється швидко і подаються вони в доступній для розуміння формі. Ці умови забезпечують сучасні технології зберігання даних. Основою цих технологій є комп’ютеризовані бази даних (БД). База даних – це впорядкований за певними правилами набір взаємопов’язаних даних.
Для роботи з базами даних використовують спеціальні програми – системи управління базами даних (СУБД). Використовуючи їх, користувачі створюють бази даних, виконують пошук, оновлення баз даних та ін..
Системи управління базами даних – це прикладні комп’ютерні програми, призначені для створення, збереження та використання баз даних.
Етапи створення бази даних:
1.     Постановка завдання
2.     Створення описової інформаційної моделі баз даних
3.     Створення моделі «сутність-зв’язок»
4.     Визначення моделі даних
5.     Створення структури бази даних за допомогою СУБД
6.     Введення даних
7.     Тестування бази даних. Її корекція
Типи моделей баз даних: реляційна, мережна, ієрархічна.
Ми будемо працювати з реляційними базами даних і використовувати в роботі СУБД Microsoft Access. Як і у всіх реляційних БД, інформація тут зберігається у вигляді таблиць. Рядок таблиці називається записом, стовпчик – полем.
Типи даних, що використовуються в БД:
1)    Текстовий (текст від 0 до 255 символів)
2)    числовий
3)    лічильник – для введення числа, що автоматично збільшується на 1 при додаванні до таблиці нового запису
4)    дата/час
5)    поле МЕМО – для вставлення текстових повідомлень ( до 64 000 символів)
6)    об’єкт OLE – для вставлення графічних об’єктів
У реляційній моделі даних обов’язково повинно бути таке поле, в якому значення не повторюються. Таке поле називають ключовим або ідентифікатором. Найчастіше це поле , в якому вказують назви або порядковий номер записів.
Щоб виставити ключове поле в таблиці треба або на рядку з його назвою натиснути праву кнопку і вибрати команду Ключове поле, або при збереженні таблиці погодитися з автоматичним виставленням ключового поля самим комп’ютером.
                        Алгоритм створення нової бази даних.
1.     Зайти в програму MS Access (Пуск – Всі програми - Microsoft Office)
2.     Натиснути Файл – Створити – Нова база даних – Дати їй назву – Зберегти
                                          Об’єкти СУБД:
-         таблиці – основна категорія об’єктів СУБД;
-         запити – призначені для отримання даних з однієї або кількох таблиць
-         форми – для зручного виведення даних
-         звіти – відображають дані так, що їх зручно переглядати
-         та ін.

V. Закріплення нового матеріалу
Для закріплення нового матеріалу використовується гра „Спіймай помилку”. Учні працюють парами. Вони одержують на картках твердження, які потрібно або підтвердити, або знайти помилку і скласти правильне твердження.

Вправа „Спіймай помилку”
1.     Бази даних служать для зберігання та обробки інформації
2.     Мережна база даних може використовуватися тільки в мережі Інтернет
3.     „11-Б клас” – це числовий тип даних
4.     Ключове поле – це рядок, в якому інформація не повторюється
5.     СУБД містить такі основні об’єкти: поле, запис, таблиця, форми, запити, звіти, макроси, модулі.

Відповіді: 1. Твердження правильне
                  2. Мережна база даних – це один з типів баз даних. Нею можна
                      користуватися без використання Інтернету.
            3. „11-Б клас” – це текстовий тип даних
                 4. Ключове поле – це стовпчик , в якому інформація не повторюється
                 5. СУБД містить такі основні об’єкти: таблиця, форми, запити, звіти,
                     макроси, модулі. Поле і запис – це об’єкти бази даних, а не СУБД

VІ. Практична робота з комп’ютером
Робота по ознайомленню з готовою базою даних „Борей”.
Мета роботи: навчитися працювати з уже створеною базою даних.

Рольова гра Уявіть собі, що вас призначили керівником деякої фірми. Ваше завдання за допомогою існуючої бази даних розібратися зі станом справ фірми, зі зв’язками, співробітниками, асортиментом товарів, з якими прийдеться мати справу, будучи керівником.

Завдання учні одержують на картках (дивись додаток), виконують його, роблячи у зошит потрібні записи.

VІІ. Підсумок уроку
Проводиться за допомогою вправи „Інформаційна мозаїка”. Вчитель зачитує учням означення, а вони називають поняття.
1.     Розміщена на носіях велика кількість структурованих певним чином даних (База даних)
2.     Програми для створення баз даних і пошуку інформації в них (СУБД)
3.     Реляційна, ієрархічна, мережна  (Типи баз даних)
4.     Поле, значення якого не повторюється (Ключове)
5.     Текстовий, числовий, лічильник, дата/час (Типи даних)
Вчитель пропонує учням з усього почутого на уроці зробити висновок, чи потрібні нам бази даних, чи може простіше було б обійтися без них.

VІІІ. Домашнє завдання.
§ 1,2 глави 8     Записати в зошит 2-3 приклади використання баз даних.

Додаток
                                                Практична робота
                          Тема: Ознайомлення з базою даних „Борей”
1.     Відкрийте пакет Microsoft Access, у вікні СУБД Access відкрийте базу даних „Борей”
2.     Виберіть у даній базі даних об’єкт Таблиці.
3.     Виберіть і запишіть у зошит з таблиці Закази за кодом замовлення 10253 та 10260 ім’я клієнта і співробітника.
4.     Розкрийте таблицю Сотрудники, продивіться в ній відомості про записаних співробітників, випишіть в зошит їх адреси
5.     У таблиці Клієнти у полі Название знайдіть назви фірм Парижу та запишіть  у зошит  назву клієнта та його код в цій таблиці.
6.     Закрийте таблиці.
7.     Активізуйте об’єкт Форми
8.     Виберіть форму Сотрудники та продивіться оформлення даних зазначених співробітників. Запишіть у зошит про ваших співробітників дату прийняття на роботу.
9.     У формі Телефоны клиентов ознайомтесь із номерами телефонів ваших клієнтів.
10.                       Активізуйте об’єкт Запросы.
11.                       Виберіть запит Сведения о заказах, продивіться товари, які замовили ваші клієнти. Запишіть назву товару з кодом 10266.
12.                       У формі Типы продивіться дані про товари клієнтів.
13.                       Ознайомтесь із оформленням звіту за допомогою Отчета (Товары по типу). Запишіть назви категорій, за якими класифікували товар.
14.                       Відкрийте в об’єкті Формы вікно Главная кнопочная форма
15.                       Розгляньте роботу кнопок в ньому
16.                       Ознайомтесь із рештою об’єктів за своїм бажанням.

17.                       Закрийте об’єкти, БД, СУБД.
     Наша школа працює над експериментом: «Формування в учнів загальноосвітньої школи відповідального ставлення до власного здоров’я в умовах компетентісно орієнтованої освіти». На уроках ми  намагаємося використовувати  такі вправи, які б відповідали темі нашого експерименту. Саме такий урок з математики я і пропоную.
                          
                              Конспект уроку з математики у 6 класі
Тема: Розв’язування рівнянь
Мета: закріпити вміння учнів розв’язувати рівняння та задачі за допомогою рівнянь; формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я, виховувати інтерес до математики як науки; розвивати вміння працювати в парах, вміння працювати за комп’ютером; алгоритмічні навички учнів.
Тип уроку: урок відпрацювання навичок розв’язування рівнянь

                                                      Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка відсутніх

ІІ. Оголошення теми уроку
Загадкове, нам знайоме,
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен легко, без вагання
Відповість, що це …
Учні відгадують загадку (рівняння), записують у зошити тему уроку.

ІІІ. Гра «Мозаїка» (Робота в парах)
     Учні одержають на окремих стрічках складові команди алгоритму розв’язування рівнянь і складають їх у потрібній послідовності. Після перевірки на дошці вивішується алгоритм розв’язування рівнянь:
1.     Розкрити дужки (якщо вони є)
2.     Перенести невідомі члени рівняння вліво, відомі – вправо
3.     Звести подібні доданки
4.     Поділити обидві частини рівняння на коефіцієнт біля змінної


IV. Гра «Дешифрувальник»
      Що нам потрібно найбільше цінувати в нашому житті?
      Щоб дізнатися, про що іде мова, нам треба розв’язати рівняння. Кожне число, яке ми отримаємо, зашифроване деякою буквою. Розв’язавши всі рівняння, ви одержите відповідь на запитання.
      Учні розв’язують рівняння:
1)    3х + 15 = 18
2)    3х + 5 = 20
3)    7х = 24 + х
4)    3(х – 5) = 2х – 7
5)    4(х + 1) = 20
6)    8х + 4 = 5х + 13
7)    5х + 2х – 6 = 4х
Ключі до розшифровування слова:
а
б
в
д
е
з
і
к
о
р
с
ю
я
6
9
3
5
10
1
7
12
4
8
11
13
2
Відповідь: здоров’я

Отже, найбільше в своєму житті ми повинні берегти здоров’я. А що ж потрібно, щоб зберегти здоров’я?
Очікувані відповіді учнів:
-         не мати шкідливих звичок;
-         правильно харчуватися;
-         дотримуватися розпорядку дня;
-         загартовуватися і т.д.
Отже, ми вже зараз почнемо піклуватися про ваше здоров’я і тому проведемо фізкультхвилинку.

V. Фізкультхвилинка
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо і вліво.
І вправо, і вліво
Двічі уліво, двічі управо,
Щоби мати гарну поставу

VІ. Розв’язування задач за допомогою рівняь
Задача 1. Десятирічна дитина за добу вдихає на 4000 л повітря менше, ніж п’ятнадцятирічний підліток. Разом вони вдихають за добу 18000 л повітря. Скільки літрів повітря за добу вдихає підліток?
Розв’язання:
Нехай дитина за добу вдихає х л повітря, тоді підліток – (х + 4000) л, а разом – 18000 л. Маємо рівняння:
х + х + 4000 = 18000
2х = 14000
х = 7000
Отже, десятирічна дитина вдихає за добу 7000 л повітря, а підліток –
7000 + 4000 = 11000 (л)
Відповідь Підліток вдихає за добу 11000 л повітря.

Про що говорить вам ця інформація? Важливо, щоб повітря , яким ми дихаємо було без пилу та диму. Крім того, важливо розвивати м’язи та кістки грудної клітки, правильно сидіти за столом, не сутулитися, робити дихальну гімнастику, займатися спортом та фізичною працею.

VІІ. Практична робота за комп’ютером.
Учні сідають за комп’ютери, малюють в графічному редакторі Paint простенький будиночок, потім розв’язують рівняння і зафарбовують будиночок відповідними кольорами. Таку роботу дуже легко перевірити, достатньо подивитися на екран комп’ютера.

                                                    Практична робота
                                            Тема: Розв’язування рівнянь
1. Намалювати в графічному редакторі Paint будиночок за зразком.
                                   2. Розв’язати рівняння і зафарбувати малюнок відповідним

                                        кольором:
                                        а) фарбуємо стіни: 4х = 18 – 5х
                                            якщо х=9 –  стіни рожеві, х = 2 –  жовті, х = 18 –                                                         блакитні,  х = 5 – білі,  інше число – блідозелені;
                                        б) фарбуємо дах:  5х + 6 = 3х + 8
       якщо х = 6 – дах коричневий, х = 0 – чорний, х = 1 – червоний, х = 2 – синій, інше     число – зелений;
в) фарбуємо двері: 2 (х – 3) = 36
     якщо х =  21 – двері сині, х = 30 – жовті, х = 15 – двері зелені, 19, 5 – коричневі, інше число – жовті.

VІІ.Підсумок уроку
Отже ми з вами сьогодні не лише навчилися розв’язувати рівняння, а й зрозуміли, що найцінніше у нашому житті – це здоров’я і його нам треба берегти вже зараз, у шкільному віці.

ІХ. Домашнє завдання




Вітаю своїх учнів Світланку Котій та Антона Жахановича з перемогою в конкурсі пар на святі, присвяченому Дню святого Валентина. Вони найкращі!





Нагадую своїм учням, одинадцятикласникам, що триває реєстрація на ЗНО. 
Вітаю всіх, хто цікавиться математикою. Сподіваюся, що матеріал, опублікований на цій сторінці допоможе Вам у роботі.
Вітаю всіх, хто цікавиться інформатикою. Сподіваюся, матеріал, опублікований на цій сторінці, стане Вам у пригоді.