Урок-гра з математики у 5
класі
Тема: Множення натуральних чисел
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів
з теми «Множення натуральних чисел», закріпити вміння виконувати дії над
натуральними числами в процесі розв’язування цікавих задач і вправ, розвивати
усний рахунок, обчислювальні навички, логічне мислення, виховувати активність,
увагу, наполегливість.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних
знань
1. Як називаються числа при множенні?
2. Що одержимо, помноживши будь-яке число на нуль?
3. Що одержимо, помноживши будь-яке число на одиницю?
ІІ. Розв’язування вправ (за
мотивами казки «Снігова королева»)
Жили-були Кай і Герда. Вони дружили, разом
вирощували квіти. Але одного зимового дня Снігова Королева забрала Кая, кинула
в очі і серце йому льодяні сніжинки, заморозивши його так, щоб він забув про
Герду.
Довго Герда сумувала за Каєм і вирішила його
розшукати. І ми з вами допоможемо Герді в пошуках Кая.
1. Спочатку Герда побігла до річечки запитати, чи не знає вона де Кай.Річка
відповіла: «Коли відповіси, скільки кілометрів пропливе катер за 4 години за
течією річки, якщо власна швидкість катера 27км/год, а швидкість течії 2 км/год
, то я покажу тобі дорогу».
(Учні виконують завдання)
2. Герда сіла в човен і припливла до володінь старої чаклунки. Бабусі дуже
сподобалася дівчинка. І щоб Герда забула про Кая, бабуся, розчісуючи волосся
дівчинки, зачаклувала її. А щоб зникли чари, Герді необхідно пригадати назву
квітки, яку вона вирощувала з Каєм. Виконавши дію множення та розмістивши
результати в порядку спадання, одержимо назву квітки, яку вирощували Кай і
Герда (троянда).
3. Герда згадала про Кая і втекла від бабусі. Бігла вона довго, а
стомившись, сіла перепочити. Прямо перед нею стрибав старий Ворон. Герда
запитала, чи не знає він де Кай. Ворон сказав: «Кар, кар, напевно, знаю, де
твій принц, але скажу, якщо ти добре знаєш таблицю множення на 8. (Гра «Так – ні». Якщо назване вчителем число
ділиться на 8, то діти відповідають «так», якщо не ділиться, то відповідають
«ні»).
Числа: 15, 24, 18, 64,
44, 49, 56, 40, 72, 12,
63, 16, 70.
4. Ворон привів Герду в замок, але в цей час там проходив бал. Тому ми
зараз теж трішки потанцюємо
Фізкультхвилинка
Ворон познайомив Герду з принцем і принцесою, але це був не її Кай.
Дівчинка розповіла їм свою історію і попросила в них карету, щоб вирушити далі
на пошуки Кая. Принц і принцеса погодилися, але за умови, що Герда розповість
їм, як краще множити деякі натуральні числа.
2 · 39 · 5 = 390
25 · 8 · 4 = 800
6 · 12 · 5 = 360
4 · 21 · 5 = 420
5. Довго їхала Герда в кареті, але в лісі її схопили розбійники. Маленька
розбійниця, яка була дуже жорстокою, забрала у Герди все, що у неї було. Але
розповідь Герди, її доброта і турбота про товариша, розчулили маленьку
розбійницю. Вона вирішила відпустити її, ще й дати північного оленя, щоб він її
відвіз, але при умові, що Герда визначить площу лісу, в якому живуть
розбійники. Ліс має прямокутну форму, його довжина 127 м, а ширина 54 м.
(Учні розв’язують задачу 127 · 54 = 6858 квадратних метрів)
6. Північний олень відвіз Герду до бабусі Лапланки, яка сказала: «Моя
подруга фінка знає, де Кай, але я покажу тобі дорогу, якщо ти скажеш, скільки
риби у фінки, якщо у мене 24 кг, а у неї в 6 разів більше. (24 · 6 = 144 кг)
7. Фінка вказала дорогу до замку Снігової Королеви. Коли Герда побачила
Кая, вона кинулася до нього, але Кай сидів нерухомо. В його очах і в серці були
льодяні сніжинки. Їх необхідно розтопити.
х 1 □ х □ 5 2
□ 3
3 □
+ □ 8 + □ 0 8
□
2 5 4□
□ 66
3 6 □
□ 1 6 □
Сніжинки розтанули, Кай впізнав Герду. Вони сміялися і плакали від радості.
Бо вірність і дружба перемагають всі труднощі і незгоди.
А щоб Кай і Герда щасливо повернулися додому, вам потрібно виконати домашнє
завдання.
ІІІ. Домашнє завдання
§ 5 № 208 (1приклад)