понедельник, 26 сентября 2016 г.

Урок-гра з математики у 5 класі
Тема: Множення натуральних чисел
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Множення натуральних чисел», закріпити вміння виконувати дії над натуральними числами в процесі розв’язування цікавих задач і вправ, розвивати усний рахунок, обчислювальні навички, логічне мислення, виховувати активність, увагу, наполегливість.

Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Як називаються числа при множенні?
2. Що одержимо, помноживши будь-яке число на нуль?
3. Що одержимо, помноживши будь-яке число на одиницю?

ІІ. Розв’язування вправ (за мотивами казки «Снігова королева»)
Жили-були Кай і Герда. Вони дружили, разом вирощували квіти. Але одного зимового дня Снігова Королева забрала Кая, кинула в очі і серце йому льодяні сніжинки, заморозивши його так, щоб він забув про Герду.
Довго Герда сумувала за Каєм і вирішила його розшукати. І ми з вами допоможемо Герді в пошуках Кая.

1. Спочатку Герда побігла до річечки запитати, чи не знає вона де Кай.Річка відповіла: «Коли відповіси, скільки кілометрів пропливе катер за 4 години за течією річки, якщо власна швидкість катера 27км/год, а швидкість течії 2 км/год , то я покажу тобі дорогу».
(Учні виконують завдання)

2. Герда сіла в човен і припливла до володінь старої чаклунки. Бабусі дуже сподобалася дівчинка. І щоб Герда забула про Кая, бабуся, розчісуючи волосся дівчинки, зачаклувала її. А щоб зникли чари, Герді необхідно пригадати назву квітки, яку вона вирощувала з Каєм. Виконавши дію множення та розмістивши результати в порядку спадання, одержимо назву квітки, яку вирощували Кай і Герда (троянда).

3. Герда згадала про Кая і втекла від бабусі. Бігла вона довго, а стомившись, сіла перепочити. Прямо перед нею стрибав старий Ворон. Герда запитала, чи не знає він де Кай. Ворон сказав: «Кар, кар, напевно, знаю, де твій принц, але скажу, якщо ти добре знаєш таблицю множення на 8.  (Гра «Так – ні». Якщо назване вчителем число ділиться на 8, то діти відповідають «так», якщо не ділиться, то відповідають «ні»).
Числа: 15,   24,   18,   64,   44,   49,   56,   40,   72,   12,   63,   16,   70.

4. Ворон привів Герду в замок, але в цей час там проходив бал. Тому ми зараз теж трішки потанцюємо
Фізкультхвилинка
Ворон познайомив Герду з принцем і принцесою, але це був не її Кай. Дівчинка розповіла їм свою історію і попросила в них карету, щоб вирушити далі на пошуки Кая. Принц і принцеса погодилися, але за умови, що Герда розповість їм, як краще множити деякі натуральні числа.
2 · 39 · 5 = 390
25 · 8 · 4 = 800
6 · 12 · 5 = 360
4 · 21 · 5 = 420

5. Довго їхала Герда в кареті, але в лісі її схопили розбійники. Маленька розбійниця, яка була дуже жорстокою, забрала у Герди все, що у неї було. Але розповідь Герди, її доброта і турбота про товариша, розчулили маленьку розбійницю. Вона вирішила відпустити її, ще й дати північного оленя, щоб він її відвіз, але при умові, що Герда визначить площу лісу, в якому живуть розбійники. Ліс має прямокутну форму, його довжина 127 м, а ширина 54 м.
(Учні розв’язують задачу 127 · 54 = 6858 квадратних метрів)

6. Північний олень відвіз Герду до бабусі Лапланки, яка сказала: «Моя подруга фінка знає, де Кай, але я покажу тобі дорогу, якщо ти скажеш, скільки риби у фінки, якщо у мене 24 кг, а у неї в 6 разів більше. (24 · 6 = 144 кг)

7. Фінка вказала дорогу до замку Снігової Королеви. Коли Герда побачила Кая, вона кинулася до нього, але Кай сидів нерухомо. В його очах і в серці були льодяні сніжинки. Їх необхідно розтопити.
     х  1 □                    х □ 5 2
        □ 3                          3 □
   +   □ 8                    + □ 0 8         
     □ 2   5                  4□ □      66
     3 6 □                   □ 1 6 □
Сніжинки розтанули, Кай впізнав Герду. Вони сміялися і плакали від радості. Бо вірність і дружба перемагають всі труднощі і незгоди.

А щоб Кай і Герда щасливо повернулися додому, вам потрібно виконати домашнє завдання.

ІІІ. Домашнє завдання

§ 5 № 208 (1приклад)

четверг, 22 сентября 2016 г.

Урок-віночок з математики
в 5  класі

Тема уроку: Додавання, віднімання натуральних чисел
Мета уроку: Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Додавання, віднімання натуральних чисел», удосконалити вміння розв’язувати завдання на виконання дій з натуральними числами та їх порівняння; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; активізувати пізнавальну діяльність учнів; виховувати повагу до  національних традицій.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя.   Ми закінчуємо вивчення теми «Додавання і віднімання натуральних чисел».  Ця тема в курсі математики займає одне з перших місць, тому що протягом всього свого життя ми постійно зустрічаємось  з такими числами і дуже часто нам доводиться їх додавати і віднімати. Сьогодні на уроці ми повинні повторити цю тему.
Але урок у нас з вами буде незвичайний.  Ми з вами на 45 хвилин поринемо у чудовий світ науки, яка зачаровує, дивує оточена містикою та магією – це світ математики. Сьогодні ми матимемо можливість бачити красу квітів і красу математики. Квіти – вічні супутники нашого життя. Квіти створюють піднесений настрій,  надихають на творчість. Ми побудуємо наш урок так, що будемо сплітати віночок. Вінок – символ життя, долі, життєвої сили, символ дівоцтва. Здавна повелося, що традиційний український вінок сплітається з квіток, кожній з яких надано певного символічного змісту. Усього існувало близько 70 видів українського вінка: вікові, дівочі, ритуальні, звичаєві, магічні, весільні та інші.  Ми побудуємо наш урок так, що будемо сплітати віночок А з чого ви дізнаєтесь відгадавши загадку:
На базарі їх не купиш, На дорозі не знайдеш, Їх не зважиш на терезах,      І ціни не підбереш (знання)
Ми сплетемо віночок із наших знань.
                Перед вами вінок з простих гілок і його краса залежить від вашої працьовитості.
Український віночок – не просто краса, а й оберіг „Знахар душі”, бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Цей звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. І ми сьогодні будемо вплітати по одній квіточці – тим самим виконувати по одному завданню. Отже, приступаємо до роботи.
ІІ. Розв’язування вправ
1 завдання. Розгадайте   кросворд.
1.     Результат дії додавання (сума)
2.     Один з розрядів натурального числа (десяток)
3.     Числа, які використовуються при лічбі, називаються… (натуральні) 
4.     Дія, обернена до дії додавання  (віднімання)


1




2










3










4









Вплітаємо  – м’яту. Повна рожа, мак чубатий, між кущами м’ята. І барвінок хрещатий стелиться до хати – обереги духовної спадщини.

 2 завдання
Розмістити числа у порядку зростання (магніти)
342
Б
346
А
351
Р
426
В
452
І
531
Н
564
О
624
К

Вплітаємо  квітку – барвінок. А що він означає у віночку? Барвінок – життя  й безсмертя людської душі , вірність, оберіг домашньої оселі .        

3 завдання.  
А тепер порахуємо усно:
  1) 190 005 + 5= 190 010 (к)          2) 997 + 1 003 = 2 000 (а)
  3) 500 000 – 5 = 499 995 (л)         4) 10 000 – 100 = 9 900 (и)
  5) 10 000 + 1 000 = 11 000 (н)      5) 56 789 – 589 = 56 200 (а)

190 010
к
2 000
а
499 995
л
9 900
и
11 000
н
56 200
а
56 000
в
10 100
м
2 100
п

Вплітаємо калину. В центрі віночка  було гроно калини – символ краси і дівочої вроди, символ України.
 
4 завдання.
Працюємо самостійно: кожен ряд у класі – розв’язує в зошиті один приклад  на дві дії, потім результати розмістити у порядку спадання чисел:
1)    1 524 + (1 226 – 752) =  1 524 + 474 = 1998 (ерт)
2)    (7 854 – 349) + 2 432 = 7 505 + 2 432 = 9 937 (без)
3)    3 256 – (1 675 + 643) = 3 256 – 2 318 = 938 (ник)
4)    6 320 + (4 232 – 654) = 6 320 + 3 578 = 9 898 (см)
Вплітаємо безсмертник – символ здоров'я

5 завдання
Поставте замість зірочок необхідні цифри:
  3*45                  _  *57*9
+ *2*1                      4**53
  515*                        3313*
Так як зірочок багато у наших прикладах, так багато пелюсток у наступної нашої квітки – ромашки. Ромашка- символ дівочої чистоти, доброти, ніжності,  кохання.
6 завдання
А тепер розглянемо задачу № 73 на ст. 17 вашого підручника
 
1838 – 1769 = 69 років
69 років 2 місяці 1 день прожив Котляревський
                       
Вплітаємо у наш віночок мак – символ  боротьби українського народу за волю. 

7 завдання. 
Виконайте дії:
76 м 39 см – 41 м 24 см = 35 м 15 см
22 км 527 м – 17 км 783 м = 4 км 744 м

Скільки б кілометрів не пройшли ви по землі, про домашній затишок вам завжди будуть нагадувати  чорнобривці,  що в народі називають ще оксамитки, бархатки, бо яскраві суцвіття виграють у промінні сонця.

8 завдання. 

Знайди закономірність і впиши відсутнє число:
100
75
250
225
500

13
49
117
153
221

 475                   257
Вплітаємо гілочки хмелю.  Зведе він докупи наш віночок, зробить його міцним та довговічним, як наша земля, на якій ростуть всі ці квіти.

ІІІ. Підсумок уроку.
  
Наш віночок знань – сплетений. І урок підійшов до завершення.
- Ми сьогодні ознайомилися з одним з національних символів українського
народу – віночком. Розв’язуючи математичні завдання, склали віночок, дізналися, що символізують квіти   у вінку. І я дуже сподіваюся, коли знову прийде літо і зацвітуть квіти, ви згадаєте, про що ми сьогодні говорили і сплетете собі віночок-оберег.

IV. Домашнє завдання
А зараз запишіть завдання додому – повторити параграфи 3 і 4, виконати задачу   № 158