пятница, 17 ноября 2017 г.

Урок алгебри в 11 класі
Тема: Логарифмічні рівняння
Мета: дати учням поняття про логарифмічні рівняння, основні способи їх розв’язання; розвивати  вміння учнів працювати в групах, в парах; виховувати  старанність, уважність, активність учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку
І. Організаційний момент
- Привітання
- Перевірка відсутніх

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Додому було задано вправу на визначення області визначення логарифмічної функції. Для перевірки виконуємо аналогічне  завдання №7 із ЗНО-2012 (ІІ сесія)
Укажіть область визначення функції у = log 3 (х + 9)
А) (9; +¥);    Б) (-9; +¥);     В) (-9; 0);    Г) (0; +¥);     Д) (-¥; +¥)
Розв’язання: х +9 > 0;     х > -9  Відповідь: (-9; +¥)  (Б)

ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.  Для того, щоб пригадати означення логарифму, пограємося в гру «Лото». 
Учні працюють в парах. Перед ними лежить листок із завданнями і маленькі листочки з відповідями, які треба розкласти на відповідні місця.


log 2 8

log 12 1
lg 100000

log  5 25

     log 5 5
3log37

log 13 13

log 5 (1/5)
Log 8 Ö8

3

0
5

2

4
7

1

-1
1/2
   
2. Для повторення властивостей логарифмів – математичний диктант з подальшою взаємоперевіркою.
1.  a logab = …                       (b)
2. log a 1 = …                       (0)
3. log a (b×c) = …                 (log a b + log a c)
4. log a (b/c) =                 (log a b - log a c)
5. log a b p = …                     (p×log a b)
6. log c b / log c a = …           (log a b)

IV. Вивчення нового матеріалу
Рівняння виду log a x = b називаються логарифмічними.
Сьогодні ми розглянемо основні способи розв’язування логарифмічних рівнянь:
1.     За означенням;
2.     Перехід від рівняння  log a f(x) = log a g(x) до рівняння f(x) = g(x);
3.     За властивостями логарифмів;
4.     За допомогою заміни змінної.
Отже, зараз ми об’єднаємося у групи. Кожна група одержує картку з розв’язаним рівнянням певного типу і рівняння такого ж типу, яке потрібно розв’язати. Потім один учень від команди показує розв’язання рівняння свого типу на дошці.

Картка 1
Розв’язання                                                    Розв’язати рівняння:
за означенням:                                               log 0,1 (x – 7) = -1
log 5 (2 – x) = 2
2 – x = 5 2
2 – x = 25
 x = -23

Картка 2
Розв’язати рівняння виду                                       Розв’язати рівняння:
  log a f(x) = log a g(x)                                            log 3 (2x 2 + 4х 7) = log 3 (x +2)
log 2 (x – 2) = log 2 (x 2 x – 17)
Використовуючи монотонність
логарифмічної функції, перейдемо
до рівняння:
х – 2 = х 2 – х – 17
х 2 – 2х – 15 = 0
х 1 = 5   х 2 = -3
Перевірка : підставимо корені в
початкове рівняння:
х = 5   log 2 3 = log 2 3
x = -3  log 2 (-3 – 2) = log 2 (-5) – не є коренем
Відповідь: х = 5

Картка 3
Розв’язати рівняння, використовуючи                          Розв’язати рівняння:
властивості логарифмів:                                         lg (2x – 1) + lg (x – 9) = 2
lg (x +2) + lg (x – 2) = lg 5
lg (x +2)(x – 2) = lg 5
lg (x 2 – 4) = lg 5
х 2 – 4 = 5
х 2 = 9
х = 3 або х = -3
Перевірка: х = -3 не є розв’язком рівняння,
тому що lg (-3 + 2) = lg (-1) – не існує
Відповідь: х = 3

Картка 4
Розв’яжіть рівняння за                                     Розв’язати рівняння:
допомогою заміни змінної:                               3 lg 2 (x – 1) – 10lg(x – 1) + 3 = 0
log 22 x – 2log 2 x – 3 = 0
Нехай log 2 x = y
y 2 – 2y – 3 = 0
y 1 = 3,   y 2 = -1
log  2 x =3           log 2 x = -1
x = 23                  х = 2 -1
х = 8                   х =

V. Формування вмінь і навичок
Учні самостійно розв’язують завдання №28 із ЗНО – 2015 

Відповідь: 5,04

VІ. Підведення підсумку уроку, виставлення оцінок
VІІ. Домашнє завдання
Підручник Математика 11 клас,  автори: О.М.Афанасьєва, Я.С.Бродський, О.Л.Павлов, А.К.Сліпенко
Вивчити  §3.2,  розв’язати № 62

Комментариев нет:

Отправить комментарий