вторник, 22 марта 2016 г.

Конспект уроку з інформатики в 9 кл
Тема: Комп’ютерні мережі
Мета: сформувати поняття комп’ютерної графіки, ознайомити учнів з видами зображень, їх властивостями, форматами графічних файлів, пояснити призначення та класифікацію засобів опрацювання графічних даних та перегляду зображень; розвивати пам'ять, увагу, вміння створювати проекти, працювати в групах, парах; виховувати інтерес до вивчення нових інформаційних технологій, до українських національних традицій, формувати навички зібраності, уважності, акуратності при роботі з комп’ютером.

Хід уроку
Творчою вважається будь-яка дія, яка ефективна та викликає здивування.     
                (Дж. Брунер, американський
                 психолог та педагог)
І. Оголошення теми, мети уроку
Одним з перших умінь, яке набуває людина у своєму житті, інколи ще навіть не навчившись говорити, є вміння малювати. Ми малюємо на папері, на асфальті, на полотні, на дошці. Але останнім часом охочих малювати все більше приваблює комп'ютер. Світ комп'ютерної графіки неосяжний. Це і кілька мільйонів кольорів у палітрі, це і можливість оживити картинку, це і різні ефекти, застосувати які, на звичайному папері, досить складно або неможливо взагалі. Де, як не у комп'ютері, можна доповнити вподобану картину великого художника своїми персонажами, та ще й змусити їх рухатися? І все це можна зробити, не маючи спеціальної освіти!.. 
Отже, тема нашого уроку сьогодні: Комп’ютерна графіка. Мета нашого уроку: познайомитися з різними видами комп’ютерної графіки, розглянути області застосування комп'ютерної графіки, принципи формування графічних зображень, переваги і недоліки зображень, створених у різних графічних редакторах.
Епіграфом нашого уроку будуть слова американського психолога та педагога Джерома  Брунера: «Творчою вважається будь-яка дія, яка ефективна та викликає здивування».     Тому сьогодні ми будемо говорити про творчість, займатися творчістю і, я сподіваюся, ви зможете нас приємно здивувати.

II. Мотивація навчальної діяльності 
Під терміном «графіка» розуміють зображення будь-яких реальних чи уявних об’єктів, що сприймається зором. Малює художник пейзаж, виконує конструктор креслення, малює дитина на асфальті – усе це процеси створення графіки. Особливе місце в роботі із зображеннями займає комп’ютерна графіка.
Комп’ютерна графіка — це розділ інформатики, пов´язаний з використанням комп´ютерів для створення зображень і обробки візуальної інформації, отриманої із реального світу.

На сьогодні важко уявити собі світ без комп’ютерної графіки. Адже в будь-якій галузі життя суспільства комп’ютерна графіка знаходить своє застосування. Мультиплікатори використовують графіку при створенні нових мультфільмів, архітектори – при проектуванні споруд. Графіка застосовується в медицині, в друкованих виданнях: книгах, журналах чи газетах. Щоб привернути увагу читачів створюються яскраві обкладинки книг і журналів, а також ілюстрації, які допомагають читачу повніше уявити собі зміст прочитаної інформації.
Також графіка використовується для оформлення документів. Це різноманітні логотипи фірм, підприємств і організацій.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Введення означення
Комп’ютерна графіка охоплює всі види та форми подання зображень як на екрані монітора, так і на зовнішньому носієві (папір, плівка, плотер тощо).
Види комп’ютерної графіки: растрова, векторна, фрактальна та 3-D графіка.
Графічний редактор – це прикладна програма, яка дає користувачеві змогу створювати й редагувати на екрані  комп´ютера зображення та зберігати їх для подальшого використання.

2. Постановка проблемного питання
Ви, я думаю, не один раз користувалися малюнками для створення презентацій, написання рефератів чи повідомлень. І я впевнена, ви помічали, що деякі малюнки при їх збільшенні стають розпливчастими, нечіткими. Сьогодні ми з вами розглянемо, чому так буває і чи можна позбутися цього явища.
3. Представлення проектів
У нас у класі були створені групи, які дослідили різні види комп’ютерної графіки. Свої дослідження  вони представили у вигляді презентацій і зараз виступлять перед нами зі своїми проектами. А ви уважно слухайте, тому що в кінці уроку вам потрібно буде вказати переваги і недоліки різних видів графіки.
Виступи учнів на тему: Растрова графіка, Векторна графіка, Фрактальна графіка, 3-D графіка.

IV. Закріплення нового матеріалу
1. Бесіда про проблемне питання
- Повернемося до питання, яке ми розглядали  на початку уроку. Чому деякі малюнки втрачають чіткість при збільшенні?
Відповіді учнів (Тому що вони створені за допомогою растрової графіки)
- Так може нам взагалі відмовитися від растрової графіки, користуватися лише векторною графікою?
Відповіді учнів (Не можна відмовитися, тому що тут і лінії природніші, і палітра кольорів багатша)
- А що ж робити, якщо нам потрібне саме це зображення, а воно створене в растровому режимі і не має чіткості при збільшенні?
Є спеціальні програми, які перетворюють формат зображення. Одна з таких програм – Фабрика форматів. З її допомогою можна перетворити формат зображення із растрового в векторне. Звичайно, дуже точного зображення при збільшенні ви все дно не досягнете, але якість буде кращою, ніж у растрового зображення.


2. Виконання вправи «Визнач вид зображення»
На екрані з’являються зображення, учні повинні назвати їх вид


3. Заповнення порівняльних таблиць (робота в парах)
Учні заповнюють таблиці, які порівнюють растрове та векторне зображення.
Растрові зображення
Векторні зображення
З чого складається зображення
Пікселі
Геометричні фігури
Якість при збільшенні
Погіршується
Не змінюється
Обсяг файла
Великий
Невеликий
Реалістичність зображення
Висока
Схематичність зображення
Природність кольорів
Так
Неприродність кольорів
Можливість модифікації
Складно
Легко

V. Актуалізація опорних знань
За допомогою таблиці, яка висить на дошці, згадати інтерфейс графічного редактора  Paint, принцип роботи його інструментів

VІ. Повторення правил безпеки при роботі з комп’ютером
За допомогою малюнків на екрані учні згадують правила безпеки.

VІІ. Практична робота з комп’ютером
1. Оголошення завдання
Коли приходить весна, пробуджується і воскресає природа, відроджується життя і надходять Великодні свята, сідають українці у своїх оселях і беруться за давнє-предавнє ремесло - розписування писанок.
Сам звичай писанок має витоки з символічного значення яйця, яке майже у всіх народів світу вважалося джерелом життя, символом початку життя, символом сонця. Безліч легенд і міфів народів світу пов'язані з культом яйця.
Писанки, оздоблені символами-оберегами, дарувалися у Великодні свята рідним, хрещеним, дівчатами коханим хлопцям.
Сьогодні ми долучаємося до давньої української традиції та спробуємо розмалювати свою писанку. Зробимо це,  використовуючи графічний редактор Paint.

2. Виконання практичної роботи
  Робота учнів за комп’ютером – розмальовування писанок.

VІІІ. Підсумок уроку, рефлексія
Вправа «Недописана теза».
Учні продовжують речення, написані на екрані:
      Сьогодні на уроці я зрозумів…
      Я дізнався…
      Було складно…
      Я зумів …
      Я навчився…
      Тепер я знаю…
      Сьогодні мені вдалося…

Домашнє завдання: опрацювати §12

пятница, 11 марта 2016 г.

Дуже гарно, лірично, душевно пройшов вечір "Все починається з кохання", який разом з учителем зарубіжної літератури Філіпською О.М. організували учні мого найкращого 11-Б класу. Молодці!!!



Прекрасний і винятковий Солов’яненко
                     Інтегрований урок математики і музики з використанням комп’ютерних технологій

Тема: Творчий шлях А.Б.Солов’яненка. Узагальнюючий урок на дії зі звичайними дробами.
Мета: засобами математики та музики ознайомити учнів з життям і творчістю А.Б.Солов’яненка.
Обладнання: На дошці портрет А.Солов’яненка і вислови: «Математика – пісня розуму» О.Казанцев, «Знайомство з істинним талантом завжди дає відчуття радості» М.Аксакова, мультимедійна система, презентація з теми.

                                           Хід уроку
Музичне привітання з вчителем музики під супровід баяну.
Учитель математики: Діти! Сьогодні у нас незвичний урок, його будуть вести одночасно двоє вчителів – музики і математики. У класі багато гостей.  Тож почнемо з розминки, яка допоможе нам заспокоїтися і почати роботу. Пропоную вам розв’язати математичний кросворд.                           



1
        





   

2










 3






 4










 5








1.     Геометрична фігура, яка має початок і не має кінця (промінь)
2.     Частина  прямої, обмежена двома точками (відрізок)
3.     Результат дії додавання (сума)
4.     Результат дії віднімання (різниця)
5.     Не крива (пряма)
Учитель музики: До розв’язаного кросворда пропоную загадку:                               Лечу від краю і до краю,
Чарую дивними словами.
Я вас на крилах підіймаю
Або сумую разом з вами. Хто я? (Пісня)
       Кросворд допоможе вам відгадати загадку. Подивіться на нього уважно. (У виділених клітинках утворилося слово «пісня»)
Учитель математики: Ми будемо говорити сьогодні про математику і пісню, і ви переконаєтеся, що вони не можуть не захоплювати своєю витонченістю і красою. Недарма відомий математик Казанцев сказав: «Математика – пісня розуму». Тож будемо співати серцем, душею і розумом.
Учитель музики: 2010 рік для шанувальників таланту Анатолія Солов’яненка, великого тенора сучасності, «золотого голосу» України, проходить під знаком його 78-ліття. 25 вересня – в день народження Анатолія Борисовича – його ім’я з теплотою у серці і невимовною вдячністю будуть згадувати не тільки в Україні, а й у багатьох країнах світу.
               Сьогоднішній урок ми присвячуємо прекрасному і винятковому Солов’яненку – великому співаку і чудовій людині. Саме про нього слова відомої артистки М.Аксакової:  «Знайомство з істинним талантом завжди дає відчуття радості»
                  Ми маємо змогу почути його спів – пісню «Місяць на небі», яку А.Солов’яненко неповторно виконував на сценах багатьох столиць світу
Лунає пісня у запису.
Учитель математики: Яка чудова пісня! Яка майстерність виконання! Я бачу, діти, що ви як зачаровані. Справді, таке диво може зачарувати будь-кого. Мало хто знає, що А.Б.Солов’яненко мав математичну освіту: він закінчив Донецький політехнічний інститут і викладав у ньому нарисну геометрію.
             І коли у квітні 1962 року на звітному концерті Донецької області у Києві виступив молодий гірничий інженер А.Солов’яненко, зал був приголомшений, журі вражене. А дирекція столичного театру опери і балету  запросила його на роботу у свій колектив.
              Давайте обчислимо, скільки часу пройшло з того дня. Для цього вам треба знайти значення виразу:
         (Відповідь: 48)
Учитель музики Понад      років минуло з того часу, а було ніби вчора. Шанувальники таланту А.Солов’яненка ніколи не забудуть ще один його виступ – сольний концерт у столичному палаці культури «Україна» у 1978 році. Молодий, красивий, він так розтривожив і зачарував тоді публіку своїм співом, що оплескам, здавалося, не буде кінця. І мало хто знав тоді, що був то не просто черговий концерт маестро – Анатолій Борисович складав свій випускний іспит на закінчення Київської консерваторії. Хоч мав уже звання народного артиста, був визнаним і популярним у своїй країні і за кордоном. Ось такий виняток із правил. І не єдиний у біографії «українського соловейка».
Учитель математики: А було йому тоді… Скільки років, ви дізнаєтеся, розв’язавши рівняння:  
      (Відповідь: 46)
               Талант не буває випадковим. За блискучими винятками не було жодної випадковості. За ними – природна обдарованість і титанічна праця. Тисячу уроків з вокалу у прекрасного педагога Олександра Миколайовича Коробейченка взяв Анатолій Борисович, будучи студентом й інженером гірничої справи. І все життя доземно вклонявся своєму вчителеві, який вивів сина потомственного шахтаря на світову оперну сцену, вигранив його унікальний природний дар.
                  Округліть задані числа до розряду сотень, і ви дізнаєтеся про цікаві факти із життя А.Б.Солов’яненка:
1035 » 1000 – співав у стількох оперних спектаклях
628 » 600 – стільки виконав оперних партій
796 » 800 – стільки дав власних концертів
Учитель музики: І ще один виняток із правила. Першим з наших тенорів А.Б.Солов’яненко співав (і потім ще не раз) на уславленій сцені «Метрополітен – Опера» в Нью-Йорку. На цій сцені неодноразово звучала у його виконанні народна пісня на слова Т.Шевченка «Думи мої». Цю пісню ми вивчали на уроках музики. Заспіваймо її.  
(Діти хором співають пісню)
               Народна мудрість говорить: «Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину», «Хто співає, той журбу проганяє». У родині Солов’яненків співали всі. Пісня прийшла до Анатолія з молоком матері і не покидала його все життя.
               Жоден оперний співак не міг вважати свій спів досконалим, якщо він не пройшов італійську школу вокалу. Анатолій Борисович стажувався  у міланському театрі «Ла Скала». Він добре знав італійську мову, мав неабияку музичну ерудицію, хоча на той час не мав музичної освіти.
Учитель математики: Подолати відстань від Донецька до Мілану Солов’яненку було б набагато простіше засобами математики. Розв’яжемо задачу:
             З Донецька до Києва Анатолій Солов’яненко вирушив поїздом, який був у дорозі 13 год і йшов зі швидкістю58 км/год. З Києва до Мілану він летів літаком 3 год зі швидкістю 575 км/год. Яка відстань між оперними театрами Донецька і Мілану? (Відповідь: 2479 км)
Учитель музики: А пісні Анатолія Солов’яненка розліталися по світу з космічною швидкістю. Вони вражали своєю ліричністю і такою земною простотою.
                А зараз ми проведемо хвилинку – кмітлинку, розгадаємо ребуси, в яких зашифровані назви музичних інструментів.
Діти розгадують ребуси
Учитель математики: Жодної хвилини, витраченої даремно, без користі – ось життєвий девіз народного артиста  Анатолія Солов’яненка. І наша спільна праця на уроці не пройшла без користі для вас. Що нового і цікавого ви дізналися?
(Діти обмінюються своїми враженнями)

Учитель музики: Дякуємо вам за співпрацю, діти! Хай ніколи не покидають вас віра, надія, любов! І творчість, на яку вони надихають!
          Конспект бінарного уроку з інформатики та української мови
Тема: Ділові папери. Резюме
Мета: закріпити й систематизувати знання учнів про ділове спілкування та особливості офіційно-ділового стилю, поглибити знання про ділові папери, ознайомити з призначенням та атрибутами оформлення резюме, навчити користуватися шаблонами текстового редактора для створення резюме за допомогою комп’ютера; розвивати навички складання ділових паперів за зразком, практичні навички роботи з комп’ютером; формувати креативну компетентність учнів; виховувати акуратність, старанність в оформленні ділових паперів, формувати якості ділової людини.
Тип уроку: урок застосування  знань, умінь і навичок
Методи навчання: бесіда, вправи, робота в групах, практична робота за комп’ютером.
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова.
Засоби навчання: мультимедійна презентація «Ділові папери. Резюме», роздатковий матеріал із теми, картки з назвами ділових документів, картки для практичної роботи з комп’ютером.
Епіграф: Ми навчаємося не  для школи, а для життя. Сенека Молодший.

                                                 Перебіг уроку
І. Вступне слово вчителя
Дорогі діти! Сьогодні у нас урок незвичайний. Його будуть проводити два вчителя – з української мови та інформатики. Минає час, ви дорослішаєте. Незабаром  настане такий момент, коли ви закінчите школу, і перед вами відкриється безліч доріг у майбутнє. Надіюсь, що ви вступите до вищих навчальних закладів, опануєте обрану професію та будете працювати за фахом.
Але буває таке у житті, що людина швидко не може знайти собі гарне місце роботи, престижну зарплатню, тому кидається на пошуки вакантного місця. Для цього складається резюме. Тому тема нашого сьогоднішнього уроку: Ділові папери. Резюме. 
Суть цього уроку – поглибити знання про ділові папери (в особливості про резюме), ознайомити з призначенням та атрибутами оформлення резюме та навчити складати  резюме за допомогою комп’ютера. 
Епіграфом нашого уроку є слова  Сенеки Молодшого «Ми навчаємося не для школи, а для життя» 
   
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
        Бесіда 
·        Що вивчає стилістика?
·        Які ви знаєте стилі мовлення?
·        Схарактеризуйте офіційно-діловий стиль
Діти відповідають на запитання
А тепер звірте свої відповіді з інформацією на екрані. З’ясуйте, які з параметрів стилю було названо, а які – ні. 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми й мети уроку
Учитель української мови: Життя кожної людини має кілька вимірів – сімейний, особистий, професійний… Важливим для нас є також вимір ділових стосунків, який регулює взаємини особи з офіційними інстанціями.
           Назвіть ситуації, які трапляються в діловій сфері людських взаємин.
Відповідь учнів
          Одним із важливих атрибутів сфери ділових стосунків є ділові папери, які фіксують у письмовій формі перебіг ділової взаємодії. Саме в ділових паперах найповнішою мірою виявляються всі особливості офіційно-ділового стилю мовлення, найкраще втілюючи його сутність.
Ділові папери доводиться складати кожній людині, у близькім часі кожному з-поміж нас треба буде складати одразу кілька ділових паперів – як випускникові, абітурієнтові, пошукачеві посади. Тож доречно буде попрактикуватися в їх складанні.
З уроків літератури ви знаєте, яка велика вага епіграфа – короткого вислову, афоризму, вміщеного перед текстом твору чи його частини; як правило, в епіграфі закладено основну ідею твору.
Згадайте слова, узяті за епіграф нашого уроку. Протягом заняття спробуйте осягнути суть закладеної в них думки.

Завдання: Розставте слова, надруковані на картках, які ви одержали, в алфавітному порядку.  (слайд 6) Звірте виконання вправи з екраном.
На картках слова: адреса, характеристика, розписка, автобіографія, довідка, оголошення, план, звіт, доручення, заява, протокол, резюме.

Взаємоперевірка виконаного завдання. Правильна послідовність слів записана на екрані. (слайд 7)

IV. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні ми з вами знайомимося з резюме.
Довідкова інформація  із словника іншомовних слів: Резюме – це 1) короткий виклад суті доповіді, статті; 2) Короткий висновок із сказаного, написного або прочитаного. Бачите, що обидва ці пояснення нам підходять.
 Резюме – це документ, адресований працедавцеві, у якому стисло подаються особисті, освітні та професійні відомості про особу, що бажає зайняти певну вакансію.
Реквізити резюме: 
         Назва документа
         Текст, що містить:
  - мету написання документа;
  - особисту інформацію (ПІБ, стать, дата народження, сімейний стан, національність, громадянство);
  - контактну інформацію (поштова, електронна адреса, факс, телефон);
  - відомості про освіту (навчальні заклади, курси   перепідготовки);
  - науковий ступінь, учене звання (якщо є);
  - трудову діяльність, досвід роботи;
  - додаткову інформацію (особисті якості, знання, навички, суміжні спеціальності і т.д.);
          Дата
          Підпис

Учитель інформатики: Бувають паперові й електронні варіанти резюме. Ці останні розміщуються на спеціалізованих сайтах мережі і відкриті для вільного доступу керівникам кадрових відділів підприємств, які набирають персонал
Докладність і точність резюме сприяють швидкому й повному ознайомленню працедавця з професійним рівнем та особистими рисами потенційного працівника. Якщо резюме претендента зацікавило працедавця, його невдовзі запрошують на співбесіду.

V. Застосування знань, умінь і навичок
Учитель української мови: В офіційно діловому стилі найменше виявляється креативність (це зумовлено особливостями стилю). Що таке креативність? Це творчий стиль, якому притаманні ініціатива, пошук і створення нового. Але ми люди творчі, тож давайте пофантазуємо. Перед вами фото жінки. Наше з вами завдання – написати її резюме.
Робота у групах.
Завдання
І група – Особиста, контактна інформація про людину
ІІ група – Відомості про освіту, наукову ступінь
ІІІ група – відомості про трудову діяльність та додаткова інформація.
По одній людині від групи читають інформацію, одержується резюме людини, фото якої є на екрані.

Учитель інформатики: Ну ось ви вже і створили перше резюме. Але, погодьтеся, в наш час, коли вже все робиться з допомогою комп’ютера, писати резюме від руки незручно. Тому ми з вами сьогодні будемо вчитися складати резюме та інші ділові папери за допомогою комп’ютера. Для цього ми будемо використовувати шаблони. 
Шаблон - це документ,що містить всі елементи, які є “спільними” для різних документів даного типу. Використовується як зразок для створення нових документів певного типу.
Щоб використати шаблон, ми скористаємося послугами Майстра. Ми вже раніше працювали з Майстром. Давайте згадаємо як він  працює?
Відповіді учнів (Майстер допомагає виконати завдання. Він крок за кроком підказує, які дії треба виконати. Ці кроки перемикаються за допомогою кнопки Далі. Коли завдання буде виконане, треба натиснути кнопку Готово.)
 Давайте розглянемо алгоритм створення шаблона за допомогою Майстра. 
1.     Відкрити текстовий процесор
2.     Файл – Створити
3.     В області завдань у групі Шаблони вибрати На моєму компютері
4.     У вікні Майстра вибрати Інші документиМайстер резюме
5.     Виконати всі завдання Майстра, гортаючи сторінки кнопкою  Далі

Тобто в процесі роботи з Майстром ви вибираєте питання, на які будете давати відповіді під час написання резюме. Ви можете взяти не всі запитання із запропонованих вам, можете додати щось своє. Потім ці запитання ви побачите в своєму резюме на екрані і вам залишиться лише заповнити готову форму.
  
VІ. Практична робота з комп’ютером
Ділова гра 
А тепер уявіть собі, що після нашого уроку пройшло 15 років. Ви закінчили школу, здобули професію в якомусь навчальному закладі, встигли деякий час попрацювати. Тепер ви хочете змінити місце роботи. Для цього вам потрібно зараз за допомогою компютера написати власне резюме. Можете проявити творчість, трішки пофантазувати, адже за цей час багато чого може змінитися у вашому житті, так що давайте побажаємо собі великих успіхів і звершень.
Декілька резюме зачитуються, інші зберігаються на комп’ютері, щоб вчителі української мови та інформатики змогли оцінити роботи учнів.

VІІ. Узагальнення і систематизація результатів роботи
Проводиться у вигляді бесіди 
·        Що нового ви дізналися на уроці?
·        Чим збагатили скарбничку свого життєвого досвіду?
·        Повернімося до епіграфа. Як ви тепер розумієте ці слова?

VІІІ.  Підбиття підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.
Після закінчення  11 класу ви збираєтеся вступати до вищих навчальних закладів, а тоді будете шукати роботу.  Аби уникнути труднощів із оформленням документів, кожен удома має написати власне резюме. Спробуйте в ньому наділити себе такими якостями, які ви б хотіли виховати в собі.
Кажуть, що слово матеріальне, тож сподіваюся, все що ви напишете, неодмінно здійсниться. Головне, щоб кожен із вас зробив правильний життєвий вибір.
Домашнє завдання  з української мови – написати в зошиті резюме, з інформатики - § 18 з підручника